Ściółkowanie rabat drobnym kamieniem czyli rabaty żwirowe
- 16 listopada, 2023
- 0 Comment
Ściółkowanie rabat drobnym kamieniem czyli rabaty żwirowe
Wpis ten będzie poświęcony żwirowym rabatom, na które tak wiele wylewa się hejtu w Internecie. Przedstawię Wam swój punkt widzenia i posłużę się argumentami, by Was przekonać, że ściółkowanie rabat drobnym kamieniem to nic złego.
Postanowiłam napisać ten wpis na mojego bloga, ponieważ niektórzy ludzie na grupach ogrodowych przechodzą samych siebie. Ilość hejtu i niekonstruktywnej krytyki w Internecie, jest duża, i umówmy się nie tylko jeśli chodzi o kamienie w ogrodzie, ale na innych płaszczyznach również. Gdy tylko wejdę na obojętnie jaką grupę ogrodniczą na fb i napatoczy mi się post ze zdjęciem rabaty wysypanej kamieniem, wchodzę w komentarze. I co czytam? Komentarze typu: To nie ogród. Kamieniołom, a nie ogród. Betonoza. Z ogrodem to ma niewiele wspólnego. Biedne rośliny, daj im żyć i zbierz ten żwir… itp.
Wkładam kij w mrowisko, bo ja się nie zgadzam z takimi komentarzami. Nie zgadzam się z krytykowaniem czyichś wyborów. Poniżej przedstawię Wam argumenty, które powinny Wam pomóc w podjęciu decyzji czy chcecie mieć kamień w ogrodzie czy jednak zastosujecie inny rodzaj ściółki. Zatem czy ściółkowanie rabat drobnym kamieniem jest ok?
Każdy z nas jest inny i podobają nam się różne rzeczy. Jedni będą zachwyceni żwirowymi rabatami, drudzy nie. I to jest normalne. Nie znaczy to jednak, że mamy obrażać czyjąś pracę włożoną w rabatę, na grupach ogrodniczych. Bo to jemu ma się podobać ta rabata, bo to jest jego miejsce gdzie spędza czas i to jest jego poczucie estetyki. Nie da się ukryć, że drobne kamienie na rabatach są po prostu ładne. Na ich tle pięknie się prezentują rośliny, jak i elementy dekoracyjne np. rzeźby ogrodowe. To co mnie wyjątkowo zachwyca, to to, że kamienie są świetnym tłem, podkreślającym pokrój rośliny. Takie rabaty wyglądają ładnie, o każdej porze roku.
Na końcu tego wpisu wypiszę kilka wskazówek, co do wyboru i pielęgnacji kamienia do ogrodu.
Chcę dobitnie zaznaczyć, że drobne kamienie np. otoczaki czy żwir są pochodzenia naturalnego. Dlatego określenie żwirowej rabaty: betonozą, jest bardzo nietrafione. Nie wysypujemy więc na rabaty materiału syntetycznego, który mógłby zaszkodzić roślinom. To co roślinom może zaszkodzić, to agrowłóknina, która może, ale nie musi być pod nimi. Poniżej opiszę co ja zastosowałam pod kamienie.
Zdjęcie: Sabina Hornowska
Ten punkt jest najważniejszym argumentem dla posiadania czworonożnych przyjaciół. Dla mnie to był argument priorytetowy, dlatego też zdecydowałam się na otoczaki w rabatach. Posiadam dwa duże psy, w typie owczarka kaukaskiego. Jeden bardziej drugi mniej w typie, ale jednak duże psy, o wadze 67 kg i 36 kg. Moje psy mają ogród do dyspozycji, nie trzymam psów w kojcach. Musiałam pogodzić posiadanie ogrodu i psów. Rabaty to jedyne miejsce, gdzie moje psy nie wchodzą. Czworonogi lubią chodzić po trawie, omijają jednak żwir, z powodu niestabilnej i porowatej nawierzchni. Gwarantuję Wam, że przy psach lubiących kopać, posiadanie rabaty z gołą ziemią, skończy się kopalnią odkrywkową.
Jeśli jednak Wasz pies będzie wchodził na rabaty, bo będzie ciekawski, w łatwy sposób można go tego oduczyć. Zwracaj uwagę gdy tam wejdzie lub obchodź z nim rabatę, korygując, każde wejście lub chęć wejścia na żwir. Ćwiczenie trzeba powtarzać kilka razy dziennie.
Odpowiednia warstwa drobnych kamieni, będzie sprzyjać roślinom, m.in.
Już widzę wasze miny, po nagłówku tej części wpisu. Pewnie się zastanawiacie, co wspólnego ma żwirowa rabata i wygoda w codzienności? A no ma i wymienię to w punktach, a Ty się zastanów czy ma to sens.
Dobrym przykładem takich rabat jest prywatny, żwirowy ogród Beth Chatto. Była ona brytyjską projektantką ogrodów, plantatorką, wykładowczynią i autorką książek.
Zapraszam do poczytania na ten temat: https://www.bethchatto.co.uk/
Nazywam się Sylwia Dróżdż, jestem projektantką i praktykującą ogrodniczką. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą. Oto kilka wskazówek, przy wyborze i pielęgnacji drobnych kamieni w ogrodzie.
Pamiętajcie nie ma ogrodów bezobsługowych. Jak już się zdecydujecie na mieszkanie w domu z ogrodem, to musicie się liczyć z pracami ogrodowymi. Założenie trawnika również wiąże się z obowiązkami. Uważam i śmiało to napiszę, że żwirowe rabaty nie są mocno wymagające, jeśli zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt.
Dotarłeś do końca tego wpisu i mam nadzieję, że pomoże Ci on w podjęciu decyzji lub utwierdzi Cię już w decyzji podjętej, szczególnie jeśli jesteś osobą, która spotkała się z krytyką.
Mamy już listopad, warto pomyśleć już o dokarmianiu ptaków. Zapraszam do przeczytania wpisu ➡️DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ
A tu znajdziesz moją ofertę ➡️OFERTA
Miłego dnia i owocnego działania w ogrodzie!
Trzymajcie się ciepło!
Zdjęcie: Sabina Hornowska